Vánoce jsou již na obzoru a mnoho z nás ještě ani nemělo čas prožít a v tuto chvíli se bohužel zároveň i rozloučit s krásným barevným obdobím podzimu. Pozdní podzim nám nabízí mnoho pochmurných dnů, krátký den a dlouhou noc. Zároveň nám však dopřává čas a možnost obrátit se k sobě, k pozitivním vibracím, které v sobě ukrýváme, a dopřát si hojnost ve všem, co nám přináší pohlazení. Zkuste se zeptat sami sebe, co pro Vás pojem hojnost znamená a kde si ji právě teď můžete dopřát?
Dejme si tedy načas s vánočním blázněním a dopřejme si klidnou a jasnou mysl, uvolněné tělo a zářivou duši. Aby se vám podařilo prohloubit propojení samých se sebou, sáhněte si pro pomoc v podobě vašeho dechu. Jak jistě víte, dech působí detoxikačně, je klíčový nejen při uzdravování těla, ale i duše (je jejím zrcadlem). Zklidňuje vaši mysl, uvolní napětí a tenzi svalů a pomůže odbourat následky stresů z předchozích dní. Stimuluje činnost vašeho mozku, nervovou soustavu, vnitřní orgány i endokrinní systém.
Zde je pár rad, jak můžete svůj dech využít, abyste se cítili silnější, zdravější a vitálnější..:-)

Dýchání do oblasti čaker

Můžete začít kontrolovaným a řízeným dýcháním do oblasti čaker vleže na zádech. Začněte prodechovat hlubokým nádechem nosem a výdechem klidně přes ústa, od první, až po sedmou čakru. Poté prodechněte dvěma nádechy 2. a 6. čakru, poté 3. a 5. a nakonec 4. srdeční čakru prodechněte alespoň třemi hlubokými nádechy a výdechy. Pokuste se vizualizovat si barvu jednotlivých čaker a vnímejte pocity, kterými k vám vaše tělo skrz dýchání do jednotlivých čaker promlouvá.

Plný jógový dech

Začněte praktikovat vleže na zádech s pokrčenými dolními končetinami. Vnímejte rozložení celé oblasti bederní páteře do podložky, usaďte ramena, uvolněte lopatky a vytáhněte se za kostrčí a temenem hlavy, abyste páteř co nejvíce prodloužili. Poté si položte obě dlaně na bříško a začněte nádech do oblasti břicha, promasírujte vnitřní orgány pomocí bránice, která se s nádechem rozšiřuje a klesá směrem dolů do pánevního dna. Poté pokračujte do hrudníku, rozevřete mezižeberní prostory a podklíčky (objem nadechovaného vzduchu postupně 60%, 30%, 10%) a poté výdech opět břicho, hrudník a podklíčky.

Mudry

Představím vám první část muder, mocných a velmi jednoduchých. Představují jemnou vnitřní komunikaci těla, propojují jednotlivé jeho části, slouží jako zapojený elektrický obvod, ve kterém spojením prstů začne proudit energie. Každý prst, směrem od palce, symbolizuje jeden živel: oheň, vzduch, nebe, zemi a vodu. Zkuste prosím mudry prodýchávat ve vzpřímeném držení těla, nejlépe vsedě s napřímenou páteří. Ramena a kyčle pod sebou.

Gyan mudra – Mudra poznání

Stimulujete zakončení orgánové dráhy vašich plic. Používá se při depresích, nespavosti, slabé koncentraci paměti, vysokém tlaku. Posiluje vůli a psychiku.

Mudra energie

Působí proti bolestem, detoxikuje tělo, příznivě působí na trávící trakt a močové cesty. Harmonizuje tělo.

Mudra země

Posiluje především narušenou psychiku, revitalizuje. Slouží anemickým pacientům nebo při potížích s rovnováhou.

Mudra života

Zlepšuje zrak a pomáhá při očních chorobách, dodává energii celému tělu, dodává pocit svěžesti, snižuje únavu, nervozitu i ospalost.

Mudra nebe

Pomáhá při nedoslýchavosti, bolestech ucha, potížích ve sluchovém centru.

Mudra větru

Výborně působí na revmatismus a potíže s ischiasem. Pomocí této mudry posílíme mudru života. Pokud se potíže, spojené s touto mudrou zlepší, doporučuji dále ji nepraktikovat.

Líbil se vám tento článek? Čtete dál!

Nohy, naše stavební kameny

Nohy, naše stavební kameny

Kdo by nechtěl běhat jako laňka a mít chůzi gazely? Dotýkat se země s láskou, účelně a smysluplně. Nemít bolesti, necítit tuhost a diskomfort v oblasti naší nohy, popřípadě v dalších patrech nad ní? Dostalo se mi možnosti, více se věnovat běhu. Nebyla to pro mě nikdy...