V minulém článku jsme si pověděli něco obecného o metodě DNS, čím je zajímavá, čím nám prospívá a jak se s ní dá pracovat☺

V tomto článku si nastíníme něco o postuře, jaké svalové skupiny nám pomáhají držet napřímené držení těla a jak vypadají různé typy chabého držení těla a co za bolesti nám mohou způsobit.

Postura

Když se řekne slovo ,,postura“, určitě se nám nemusí hned vybavit souvislost s naším tělem ☺. Nicméně si pod tímto pojmem představte aktivní držení částí našeho těla proti působení zevních sil, kdy příkladem může být vertikální poloha těla proti gravitaci. Držení našich těl je velmi rozmanité a závislé na mnoha faktorech, počínaje od zevního prostředí a konče u našich pohybových stereotypů. Je potřeba si však uvědomit, že sem spadá i nastavení naší mysli, čili naše psychika či bolest kdekoliv po našem těle, všechny tyto věci mění a ovlivňují naše nastavení těla proti gravitaci.
Než si povíme o držení těla, ráda bych zmínila ještě důležité účastníky této formace a nastavení☺ Patří sem bezesporu páteř, která plní funkci nosnou, ochrannou a pohyblivou, dále naše kosti, svaly a vazy. Základním stavebním kamenem držení našeho těla je tzv. ,,CORE“, nebo-li střed těla. Zde je velice důležitá souhra stabilizačních systémů páteře. K nim patří krátké svaly páteře, břišní stěna, bránice , pánevní dno a hluboké ohybače krku viz obr.1 a video v odkazu.

Hlavním stabilizátorem páteře je intra-abdominální tlak. Ten je vytvořen spoluprácí výše zmíněných svalů. Pro představu uvádím příklad, že si kýchnete, jak se zpevní celý trup, zafunguje jako pevný válec a když nemáme zrovna po porodu, či potíže s inkontinencí, tak i zespodu je vytvořena adekvátní svalová opora (víko) v podobě pánevního dna☺ Bránice se v prostoru válce bude pohybovat jako píst – s nádechem klesá dolů, s výdechem se vrací. Jakýkoliv sval, který je v oblasti trupu přetížen, maří správný timing zapojení stabilizačního svalstva, je to prostě ,,Hujer“, který se chce zapojit jako první a ostatní nepustí ke slovu☺. Jestliže tedy máme přetížený přímý sval břišní, prsní svaly, krční svaly nebo svaly zádové, tak se budou chtít co nejdříve a nejrychleji účastnit tohoto procesu, i když v něm nemají tak podstatnou roli, jako svaly stabilizační a nedovolí správné nastavení našeho těla.

Všichni asi dobře znáte tyto zdánlivě velmi pohodlné polohy ☺.V těchto zdánlivě úlevových polohách nemá naše bránice vůbec žádnou šanci správně pracovat a ostatní stabilizační svaly bohužel rovněž ne ☹. Pro její správnou funkci je velice zásadní její předozadní postavení. Díky těmto špatným návykům se mohou objevovat migrény a bolesti hlavy z přetížení krční a hrudní páteře, bolesti v bederní oblasti, vyzařování bolestí do stehen zepředu i zezadu. Nezřídka bývají i potíže s blokádami žeber, vertigo, trnutí horních i dolních končetin a mnoho dalších doprovodných projevů.

Proto je pro nás tak důležité se jako první naučit korigovaný stoj a sed, při nichž už vlastně nejen opravujeme, ale zároveň trénujeme naši posturu☺ Napřímené nastavení nás tedy dovede k tomu, že máme správně postavený hrudník, páteř a pánev, které tvoří společný základ pro všechny pohybové činnosti horních a dolních končetin.
Stabilizační funkce trupu je automaticky včleněna do všech pohybů. Pokud toto nastavení funguje, vytvoří se pevný válec, který chrání naši páteř. Nejen sed i stoj se stávají aktivní, zpočátku méně pohodlné, ale později bez urputných bolestí v kříži či hrudní a krční páteři. Povrchové svaly získají možnost zapojit se pouze tehdy, kdy je jich potřeba a nepřebírají funkci za svaly posturální, tím nás méně bolí samotné svaly např. trapézový, ale také jednotlivé úseky páteře, které bývají tahem přetíženého svalstva významně ovlivněny a tvoří se i časté blokády.

Když dokážeme držet naše tělo vzpřímeně, dokáže jím i lépe procházet vzduch, proudit krev a lymfa. Vytvoříme ideální podmínky pro rozvoj bránice a zapojíme jí do stabilizační funkce trupu.
Často samotné dýchání dělá největší potíže, ale je to zejména díky nesprávnému nastavení těla. Zvyk je naše železná košile a to doslova, jako bychom si oblékli tuhý korzet, který nás dokáže držet v nesprávné poloze hodiny a hodiny. Poté už přijdou jen ochranné signály těla v podobě bolestí. Pokud se naučíte dýchat do všech částí vašeho trupu, dáte mozku nejen informaci o tom, že je potřeba oprášit všechny možná zákoutí v těle, ale zároveň budete vracet těmto místům pružnost a zlepšení metabolismu. Dechová vlna, nebo plný jógový dech jsou stejné myšlenky, a to rozvinout celý trup – břicho, hrudník, podklíčky, každá část má svůj procentuelní podíl. Nejvíce, a to 60% , břicho, 30% hrudník a 10%podklíčky.

Je to pak pouze a jen o tréninku a možnosti využít i jiné pozice s oporou končetin, pomůcky atd., abychom pro tělo navodili ten nejadekvátnější program, kterému bude zase zpět rozumět ☺ a zároveň nám umožní navrátit tělo zpět do výhodného postavení. Zpočátku je velice výhodné být veden v této praxi vyškoleným fyzioterapeutem. Mnohdy jsou odchylky od správného držení těla tak drobné, že by je člověk sám vůbec nepoznal. Častokrát také vnímáme naše nastavení jako správné, byť jsou odchylky velké, ale tělo už jim přivyklo. Se svými klienty řeším toto nastavení při každé terapii, protože sedavých zaměstnání je v dnešní době nejvíce, tak alespoň, ať sedí správně ☺. Pokud doma poctivě pilují domácí úkoly, které jim dám, daří se jim úspěšně znovu stavět jejich tělo do správného napřímení, odcházejí bolesti a přichází radost z možnosti prožít naplno každý den ☺. 

Líbil se vám tento článek? Čtete dál!

Nohy, naše stavební kameny

Nohy, naše stavební kameny

Kdo by nechtěl běhat jako laňka a mít chůzi gazely? Dotýkat se země s láskou, účelně a smysluplně. Nemít bolesti, necítit tuhost a diskomfort v oblasti naší nohy, popřípadě v dalších patrech nad ní? Dostalo se mi možnosti, více se věnovat běhu. Nebyla to pro mě nikdy...

Austrálie

Austrálie

Ráda bych se s vámi podělila o své kouzelné a dech beroucí zážitky z poznávací dovolené u protinožců. Austrálie je místem, kde se dá opravdu přijít na jiné myšlenky. Příroda je krásná, v období konce zimy a začátku jara velmi rozmanitá. Začínají pučet stromy, příroda se probouzí k životu.