Vánoční období se skrylo do minulosti a my jsme rovnýma nohama skočili do nového roku. Nastal čas bilancování, přemítání o tom, co jsme zvládli a co se nám naopak moc nepovedlo. Máme tendence až příliš mnoho hodnotit a vidět převážně chyby a ne ty obyčejné maličkosti, které nás dokázaly zahřát u srdce. Přemýšlíme i nad tím, jaký asi bude ten rok 2019, bude snad lepší, jednodušší, pozitivnější…?? Jediná pravda je, že bude takový, jaký si ho uděláte vy samy! K tomu ráda využiji krásný citát od Rhondy Byrne: ,,Svůj život si budujete vy a vděčnost je kouzelným nástrojem, kterým si můžete vytvořit neuvěřitelně krásný život‘‘. A proto buďte vděční za každý okamžik, byť vám v tu chvíli přijde smutný, či obtížný, vždycky má svůj význam a své místo ve vašem životě.
A teď už se vrátím k minulému článku, ve kterém jsem se zmínila o pár dechových technikách, které byste mohli praktikovat nejen v období zimním, ale po celý rok. V každém ročním období vám přinesou své ovoce. Nezmiňovala jsem se tolik o dechu samotném, či jednom z našich pěti smyslů – čichu, které jsou velmi zajímavým a cenným pokladem pro naše tělo.

Dech a čich z více pohledů

Dech oživuje každou buňku našeho těla, zklidňuje nebo naopak povzbuzuje. Říká se, že když nejvíc pospícháš, měl by ses zklidnit a nabrat znovu dech (vrátit se ke správnému životu, vrátit se k sobě tady a teď).
Člověk ovládá nejvíce pět smyslů, někteří i šestý. Čich je vodítkem v našem životě, je prvním smyslem, který je hned po narození aktivní. Také se říká: ,,Jdi rovnou za nosem“, nebo ,,Nechoď do toho, co něčím smrdí“. Proto bychom měli znovu nalézt důvěru v náš čich a dát mu šanci nám poradit. Na této cestě nás mohou doprovodit esence olejů, které v sobě skýtají ohromnou sílu, pravdu a čistotu. Na nich nejlépe sami poznáte, co vám voní a co ne. Svou moudrostí nám byliny dělají jakési průvodce svým a vlastně tedy i naším příběhem. Možná se provoníte ke svým bolavým stránkám a možná taky k ohromné nezapomenutelné radosti a štěstí, které dřímají uvnitř vašeho nitra a čekají na jejich objevení…

Okénko fyzioterapie a dechu

Již ve škole jsme se učili, že dýcháním přivádíme kyslík do krve a odvádíme oxid uhličitý a přebytečné látky. Důležité je připomenout, že dechem nasáváme i tělesné tekutiny a při působení ve vertikální poloze těla tzv. pumpuje tekutiny z dolní poloviny těla. Dech také působí na krevní tlak a práci vnitřních orgánů. Spoluvytváří vnitřní tlak. Všimněte si sami na sobě, že působí i na svalové a duševní napětí.
Pokud jsme pod tlakem vnějšího okolí nebo nás samých, je dech zadržovaný, přerušovaný, plytký, odporovaný. V těle se zvyšuje napětí a dráždivost.
Když se dostaneme do klidu a pohody v sobě samých, i s naším okolím, tak je dech plný, plynulý, klidný a především ekonomický. Tělo vnímá potřebnou sílu, napětí a ideální citlivost všech svalů i orgánů.
A proč nám tedy tuhne hrudník? Důvodů není málo a každý jedinec si musí začít všímat sám sebe, svých stereotypů, pocitů, vnímat pohyb, zkrátka obrátit pozornost k sobě samému a to několikrát za den. Příčinou tuhého hrudníku může být sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, upnuté oblečení, u žen často těsná podprsenka, pocity a tíživé situace, kterými procházíme a nedokážeme je pustit, přemíra svalů v oblasti ramenního pletence, dlouhodobé onemocnění a další.

Mudry, tentokrát v propletení obou rukou zároveň

Mudry provádíme buď každou rukou zvlášť (viz minulý článek), nebo oběma rukama současně (pravá polovina těla je ovlivněna levou rukou a naopak). Ideální je provádění vsedě, v klidu, při volném a plynulém dechu – není to ale nezbytné, můžete si dopřát tuto chvilku pro sebe i vleže na zemi. Nezapomeňte se u provádění jakýchkoliv dechových či meditačních technik cítit pohodlně. Vypodložte se, uvolněte se a přidejte klidně vaši oblíbenou vůni do aromalampy. Podpořit účinek muder dokáže vibrace slabiky „ÓM“ při dlouhém výdechu. Pokud praktikujete uklidňující mudry, zpomalte a prodlužte výdech, pokud praktikujete mudry pro dodání energie a osvěžení, prohlubte nádech. Celková doba provádění jednotlivých technik pomocí muder by měla být okolo 45 minut denně. Ale nemějte obavy, každá minutka se počítá.
Ve svých cvičeních ráda zařazuji mudry na počátku lekce, zejména pro zklidnění a obrácení pozornosti k sobě samému. Na hlubší proniknutí do jejich podstaty ovšem nebývá prostor. Pokud byste měli chuť, je možné začlenit do běžného denního režimu jógu prstů, která je mudrami inspirovaná, ale využívá pouze fyzickou úroveň protažení a stimulaci drobného svalstva rukou, zápěstí a prstů, a proto je i prevencí proti syndromu karpálního tunelu. Takže pokud pracujete manuálně či v kanceláři, doporučuji si tuto ,,prstovou rozcvičku‘‘ denně dopřát.

Mudra mušle

Tato mudra se používá při problémech s hlasivkami, zlepšuje zvuk hlasu při přidání ÓM, odstraňuje problémy s krkem ve smyslu nachlazení.
Provedení: Pravý palec obejměte všemi prsty levé ruky kromě palce. Pravý ukazováček se dotkne palce levé ruky, ostatní prsty volně položeny na hřbetu dlaně.

Mudra posilující

Probouzí obranyschopnost našeho těla, je významným pomocníkem zejména při kašli a nachlazení. Tímto pomáhá zejména alergikům, astmatikům a při zápalech plic.
Provedení: Spojte dlaně jako při modlení a propleťte všechny prsty. Spojte palec a ukazováček pravé ruky kolem levého palce.

Mudra vody

Tato mudra pomáhá při potížích se žaludkem a játry, je využívána i při zahleněných průduškách a plicních chorobách.
Provedení: Zatlačte palcem pravé ruky pravý malíček do dlaně, ostatní prsty volně nataženy. Poté položte levý palec na pravý a obejměte zbytek prstů pravé ruky.

Mudra krávy

Používá se při revmatismu a jiných zánětech kloubů či jejich bolestech.
Provedení: Spojíme malíček levé ruky a prsteník pravé ruky. Malíček pravé ruky spojte s prsteníkem levé ruky, zároveň se dotkněte prostředníkem pravé ruky a ukazováčkem levé ruky a prostředník levé ruky s ukazováčkem pravé ruky. Palce jsou volně vztyčené.

Doufám, že Vám budou tyto informace ku prospěchu, abyste se cítili lépe, osvěžení, plní energie a elánu. Tak vzhůru do dalšího nezapomenutelného roku 🙂

Líbil se vám tento článek? Čtete dál!

Nohy, naše stavební kameny

Nohy, naše stavební kameny

Kdo by nechtěl běhat jako laňka a mít chůzi gazely? Dotýkat se země s láskou, účelně a smysluplně. Nemít bolesti, necítit tuhost a diskomfort v oblasti naší nohy, popřípadě v dalších patrech nad ní? Dostalo se mi možnosti, více se věnovat běhu. Nebyla to pro mě nikdy...