
V minulém článku jsem se pokusila nastínit funkci a stavbu našich nohou, co by jim tedy mělo a nemuselo dělat dobře. Teď se chystám předat vám pár rad, jak si můžete vaše nožičky zvědomit, osvěžit, motivovat, dát jim volnost a zároveň probudit k životu. Záleží, v jaké fázi a rozpoložení se zrovna budete vy a vaše nohy nacházet. Když si nebudete vědět rady, přijďte se za mnou poradit. Informací je mnoho, a proto rozdělíme ještě tento článek na 2 části, abyste se měli na co těšit. Zde uvádím možnosti pasivního uvolnění nohou a zároveň i pár aktivních přístupů uvolnění, abychom byli v harmonii.
Uvolnění za pomoci Epsomské soli
Pokud stojíte delší dobu na nohách v práci či doma, nebo jste se rozhodli jít na opravdu dlouhou túru a nohy jsou velmi unavené, vřele doporučuji koupel v Epsomské soli. Je složena z minerálů hořčíku a síranu a je součástí mořské vody a některých minerálek. Hořčík v těle ovlivňuje více než 330 enzymů, snižuje záněty, podporuje správnou funkci svalů a nervů a pomáhá předcházet kornatění tepen. Sírany pomáhají zlepšit vstřebávání živin, ničí toxiny a pomáhají zmírnit migrénu. Jako další pozitivní účinek si dopřejete zklidnění těla, mysli a duše a zároveň tělo podpoříte významnou detoxikací organismu. Podporuje zlepšení proudu lymfy a tedy i vyplavení kyseliny mléčné po náročnějším výkonu. Výhod má tento přírodní zázrak nespočet, můžete ještě koupel kombinovat s přírodními esenciálními oleji – mateřídouškou, mátou, levandulí, heřmánkem, borovicí,… Množstvím Epsomské soli rozhodně nešetřete, použijte minimálně 2 hrnky a více, u esenciálních olejů stačí 2 – 3 kapky a lžička kokosového nebo olivového oleje. Pro detoxikaci organismu koupel provádějte až 2x týdně, pokud si chcete jen odpočinout a načerpat síly, stačí kdykoliv se vám bude chtít☺. Pokud máte výrazné potíže s krevním tlakem, nejste kompenzovaní léky nebo máte nějakou otevřenou ránu, či zánět v těle, doporučuji koupel pouze nohou, i přes nohy dopřejete organismu obrovskou očistu, za kterou vám tělo velmi poděkuje.
Příjemná a osvěžující masáž chodidel
Dalším výborným typem na uvolnění je masáž chodidel. I pro ty, co nemají rádi, když jim někdo sahá na nohy, doporučuji se alespoň malinko překonat a nohy takto postupně otužovat, aby uměly přijímat z okolí co nejvíce informací a nebyly překvapené z nerovného terénu, různých druhů podloží či změny bot. Aby se pěkně prokrvily, zahřály, otužily, prostě se cítily živé a hlavně pružné☺. Masáž spojená s uvědoměním jednotlivých částí chodidla je velice příjemná věc, proto si ji dopřávejte denně, alespoň chviličku. Víte, že ne vždy si můžete vzít tu nejvhodnější obuv, ať už ženy, nebo muži, si občas k nějaké příležitosti potřebují vzít méně pohodlné obutí. Pokud nohám potom dopřejete relax v podobě již zmiňované koupele a masáže, tak se na vás nožičky nebudou určitě tolik zlobit.
Masáž můžete začít ježkovým míčkem Obr. 1 (modrý na obrázku), fasciovým míčkem (červený na obrázku), či se procházet po oblázcích nebo kaštanech. Toto prokrvení si můžete dopřát v koupelně, když si čistíte zuby, nebo si nechat někde jinde v místnosti pytlíček s oblázky či kaštany a pokaždé, když budete procházet, tak si po něm pošlapat. Je to příležitost udělat něco pro naše nohy každý den a může se to stát opravdu rutinní záležitostí.

A teď už cílené uvolnění – Pohyblivost a kvalitní mobilita nohy
Tato cvičení také nezaberou příliš času a jsou opět velice příjemné☺. Všechny provádějte vsedě, na pohodlném místě a začínejte je vždy jemně a postupně přidávejte na síle, pokud to budete cítit jako příjemné uvolnění. Někdy jsou nohy tak tuhé, že vám nedovolí do nich příliš vstoupit, ale vytrvejte, protože i milimetrový pohyb se počítá a jeden centimetr se z něj může stát do pár dnů☺. Každý z těchto cviků provádějte alespoň 1 – 2 minuty denně plynule, rytmicky a klidně si u toho počítejte☺. Není to žádný závod, a proto prosím nespěchejte. Pokud víte, že budete mít času méně, raději udělejte poctivě 2 cviky, než všechny s rychlostí blesku. Takto by vám nebyly moc ku prospěchu.
Abychom podpořili pohyblivost a uvolnění ve střední části nohy, využijeme mocné spirály na obrázku 2. Při provádění patu vytáčíme ven a přednoží dovnitř. Šipky naznačené ve středu obrázku ještě upřesňují aktivaci podélné klenby (na obrázku vlevo), to platí, pokud máte ploché nohy. Pokud máte vysoký nárt, budete si při ,,ždímání“ ještě nohu prodlužovat☺.

Pro příčnou klenbu nohy, a tedy oživení přednoží, použijeme tzv. C-oblouk na obrázku 3. Na obrázku vlevo je ukázáno, jak by neměl tento cvik vypadat. Prsty se nesmí drápovitě krčit. Přednoží stáčíme do oblouku, aby se příčná klenba zmobilizovala a protáhla, jak vidíte na obrázku vpravo.

Na obrázku 4 vidíte jemnou trakci v celé noze, srovnání paty a stimulaci podélné klenby do oblouku při zmenšení nohy. Chytneme si nohu za patu a přednoží a zvětšíme nohu o jedno číslo (z 39 uděláme 40). Poté nohu zmenšíme (z 39 na 38).

Výborným cvikem na uvolnění celé plosky je protažení chodidla do délky a to úchopem za patu a přednoží. Patu vytahujeme dozadu, přednoží s prsty trošku nahoru (obrázek 5). Uvolníme tím zkrácené krátké svaly nohy a zlepšíme opět její celkovou pružnost.

Posledním vybraným cvikem je uvolnění meziprstních prostor. Pro mnoho z nás ne úplně příjemné cvičení, za to však velice důležité a účinné☺. Abychom si udělali místo mezi hlavičkami nártních kostí, protože díky ztrátě pružnosti naší nohy se tam opravdu někdy těsnají jako sardinky☺, a uvolnili tak jejich tlak a ztuhlost, vložíme prsty ruky, mezi prsty nohy jako na obrázku 6. Pokud máte pocit, že vaše prsty na rukách jsou obrovské a do těchto malých prostorů se nemohou vejít, použijte pěnové rozdělovače na prsty, které se používají při lakování nehtů☺.

No a to by tak asi stačilo pro uvolnění našich nožiček☺. Příště přidáme ještě pár dalších jednoduchých cvičení a taky si dopřejeme autoterapii za pomoci reflexních bodů z tradiční čínské medicíny, které můžete využít při akutních bolestech nohou.
V tomto článku byly požity fotky z knihy: Zdravá chůze po celý život.
Líbil se vám tento článek? Čtete dál!
Diastáza | 12.4.2025
Objevte, co je diastáza, jak ji rozpoznat a proč ji řešit. Naučte se, čemu se vyhnout a jak svému tělu pomoci pomocí praktických rad a cvičení. Přihlaste se na seminář a získejte užitečné tipy pro zdravé tělo!
Plynutí v Plinkoutu
Zažijte kouzlo společného času plného poznání, tvoření a odpočinku. Dopřejte si ceremoniální kakao či kávičku, nechte myšlenky plynout a načerpejte inspiraci v přírodě. Přihlaste se a obohaťte svou duši i mysl!
DNS – postura, napřímené versus chabé držení těla
V minulém článku jsme si pověděli něco obecného o metodě DNS, čím je zajímavá, čím nám prospívá a jak se s ní dá pracovat☺ V tomto článku si nastíníme něco o postuře, jaké svalové skupiny nám pomáhají držet napřímené držení těla a jak vypadají různé typy chabého...