Sluníčko svítí a příjemně hřeje na tváři. Zavíráme oči a necháme se unášet hladivým dotekem tepla, který nám vykouzlí úsměv na tváři, že by se už probouzelo jaro? 🙂 Všude je cítit svěží energie a byť se ještě naše tělíčko trošku pere s touto velkou změnou, přibývá chuti k aktivitě, místo lenošení v posteli. Na stabilní teploty si ještě budeme muset chvíli počkat, ale určitě nás to všechny láká trávit volné chvíle více venku.
Delší den nabádá k novým dobrodružstvím a snaží se nás nabudit k venkovním aktivitám. Co kdybychom se nechali inspirovat alespoň krásnou účelnou procházkou s holemi? Když se ne vždy cítíte plni energie po práci, věřte, že aktivnější procházka vám udělá velmi dobře, osvěží vaše tělo a mysl a budete se cítit, jako by vám někdo dobil baterky 🙂
Co je Nordic Walking?
Nordic Walking (dále jen NW) je často spojován se slovy chytrý pohyb. Tato pohybová aktivita se také nazývá sportovní chůzí nebo chůzí severskou. Už slovo chůze naznačuje, že se jedná o základní pohyb každého člověka, kterému se učí již od svého dětství. Přesto se tato aktivita od běžné chůze podstatně liší.
A teď trošku z historie NW
Tento druh sportovní činnosti vznikl v nedaleké Skandinávii, konkrétně ve Finsku. V dnešní době není jen doménou jednotlivců, ale stává se organizovaným sportem na mezinárodní úrovni. Proto je po právu nazýván celosvětovým fenoménem. Svou oblibu si našel nejen v evropských zemích, ale i za oceánem. Stal se populárním, jak ve Spojených státech nebo v Austrálii, ale také například v Japonsku.
V dnešní době úspěšně funguje světová asociace Nordic Walkingu, která uvádí ve svých statistikách až 800 000 svých členů, kteří se pravidelně zúčastňují různých akcí po celém světě.
Charakteristika a benefity této aktivity
Tento druh sportovní činnosti vznikl v nedaleké Skandinávii, konkrétně ve Finsku. V dnešní době není jen doménou jednotlivců, ale stává se organizovaným sportem na mezinárodní úrovni. Proto je po právu nazýván celosvětovým fenoménem. Svou oblibu si našel nejen v evropských zemích, ale i za oceánem. Stal se populárním, jak ve Spojených státech nebo v Austrálii, ale také například v Japonsku.
V dnešní době úspěšně funguje světová asociace Nordic Walkingu, která uvádí ve svých statistikách až 800 000 svých členů, kteří se pravidelně zúčastňují různých akcí po celém světě.
Indikace a využití metody
Jedná se o aktivitu, založenou na celkové souhře pohybu nohou a paží, kdy k této koordinaci neodmyslitelně patří speciální hole. A právě tato poslední zmiňovaná pomůcka odlišuje NW od běžné chůze. Byť by se mnoha lidem mohly zdát hole nedůležité, plní v této souhře pohybu velmi důležitou oporu pro celý pletenec ramenní a tedy i celý horní trup a v dalších svalových smyčkách nás to zavede i k dolnímu trupu a pánvi.
A jakých tedy můžeme dosáhnout výhod?
- Při použití správné techniky upravuje NW držení těla,
- pracuje s 90% svalových skupin v těle (pomalý pohyb na běžkách),
- zvyšuje nároky na oběhový a dýchací aparát, zvýšením tepové frekvence, a tím pomáhá lidem se zdravotním omezením a ve značné míře dokáže redukovat hmotnost u jedinců s nadváhou.
Největší výhodu spatřuji v tom, že je to aktivita pro každého. Jednak ji vyhledávají amatérští sportovci všech věkových kategorií, ale i mnoho vrcholových sportovců zařazuje Nordic Walking do svého tréninkového plánu. Zejména pro pozitivní vliv na pohybový aparát a kardiovaskulární systém. Běžnou chůzí dochází k posílení zejména dolní poloviny těla, kdežto při severské chůzi se právě díky holím ve velké míře zapojí i svaly zádové, ramenní, ale také velký prsní sval, či svaly pažní.
Další pozitivum přináší v podobě snížení svalového napětí v oblasti krční páteře, jelikož přes hole dokážete mnohem lépe centrovat a stabilizovat ramenní kloub. Dochází rovněž k celkovému zvýšení pohyblivosti páteře. V důsledku dlouhodobého a pravidelného tréninku se snižuje klidová i maximální srdeční frekvence a zvyšuje aerobní kapacita organismu.
A právě díky výše uvedenému je tato metoda často doporučována odborníky či lékaři při rehabilitaci kardiaků, lidem trpícím aterosklerózou, či jako prevence proti osteoporóze.
Dalším nezanedbatelným a mnoha lidmi vyhledávaným přínosem této aktivity je zvýšení spotřeby spálených kalorií. Běžnou chůzí průměrný jedinec spotřebuje cca 280 kalorií za hodinu. Při severské chůzi se tato spotřeba zvyšuje až o 20%, kdy za hodinu tréninku dojde ke spálení cca 400 kalorií.
V neposlední řadě má tato aktivita blahodárný vliv na tělo z hlediska hospodaření s cholesterolem a inzulinem.
Jak si správně nastavit hole
Abychom mohli tento druh pohybu provozovat plnohodnotným způsobem, potřebujeme k tomu také plnohodnotné vybavení. Značný důraz musíme zaměřit na výběr správných holí. Ty se vyrábějí z lehkého hliníku nebo karbonu o hmotnosti cca 400g. Budoucím vyznavačům NW se doporučuje pořídit si hole teleskopické, zejména pro jejich skladnost. Hole jsou uzpůsobeny pro každý povrch. Gumové hroty se používají převážně na tvrdé povrchy a hroty ocelové oceníme při pohybu v zasněžené krajině či písku. Důležitým kritériem, které nesmíme při nákupu holí podcenit, je jejich délka. Tu zjistíme vynásobením naší tělesné výšky koeficientem 0,68, kdy by paže měla svírat v lokti pravý úhel při zapíchnuté holi do země rovnoběžně s tělem.
Další výbavou, jejíž pořízení by se nemělo uspěchat, ale náležitě zvážit, je výběr správného oblečení a obuvi. Při nákupu bychom měli klást důraz na prostředí, kde budeme NW nejčastěji provozovat. Zaměřit se zejména na klimatické podmínky a s nimi související použití správných vrstev pro odvádění potu, pro izolaci a proti profouknutí a promoknutí. Při výběru obuvi je nutné brát zřetel na podrážku, která maximálně tlumí nárazy, dále pak na zvýšení ohebnosti a funkci kotníků a především umožnění chodidlům správné odvíjení se od paty přes malíkovou hranu až k samotnému palci při každém kroku.
Pokud Vás tento druh pohybu zaujme, není na škodu ze začátku vyhledat instruktora NW, který vás seznámí s největšími úskalími a zároveň vám správně nastaví hole, abyste nepřetěžovali krční páteř, trapézové svaly nebo svaly paží, nehrbili se a byli jste schopni využít všech blahodárných účinků této aktivity.
Pokud se vám tento druh pohybu líbí nebo jej chcete vyzkoušet, určitě neváhejte a zkuste ochutnávat příchod jara v každém dni. Můžete navštívit plno zajímavých míst, setkat se se skvělými lidmi, zasportovat si, či jen tzv.,, protáhnout své kosti‘‘ 🙂 Přeji vám krásně strávený čas na vašich toulkách, relaxujte, meditujte a mějte přitom na paměti, že svému tělu ohromně prospíváte a ono vám to oplatí…
Líbil se vám tento článek? Čtete dál!
DNS – postura, napřímené versus chabé držení těla
V minulém článku jsme si pověděli něco obecného o metodě DNS, čím je zajímavá, čím nám prospívá a jak se s ní dá pracovat☺ V tomto článku si nastíníme něco o postuře, jaké svalové skupiny nám pomáhají držet napřímené držení těla a jak vypadají různé typy chabého...
Uvědomění, prokrvení, probuzení chodidla aneb praxe dělá pružnost a mobilitu
V minulém článku jsem se pokusila nastínit funkci a stavbu našich nohou, co by jim tedy mělo a nemuselo dělat dobře. Teď se chystám předat vám pár rad, jak si můžete vaše nožičky zvědomit, osvěžit, motivovat, dát jim volnost a zároveň probudit k životu. Záleží, v jaké...
Nohy, naše stavební kameny
Kdo by nechtěl běhat jako laňka a mít chůzi gazely? Dotýkat se země s láskou, účelně a smysluplně. Nemít bolesti, necítit tuhost a diskomfort v oblasti naší nohy, popřípadě v dalších patrech nad ní? Dostalo se mi možnosti, více se věnovat běhu. Nebyla to pro mě nikdy...